Powrót

W Restauracji NOVA zagoszczą wigilijne potrawy

03
12/15

Jak już zapewne wiecie, w naszej Restauracji NOVA oprócz karty menu, mamy również sezonową wkładkę. Właśnie szykujemy się do wydania specjalnej grudniowej edycji, która wystartuje już 7.XII.

Jeśli grudzień, to oczywiście Święta Bożego Narodzenia. Dlatego też nasz Szef Kuchni Łukasz Gzowski, postawił na sprawdzone potrawy, które z pewnością przypadną do gustu nie tylko polskim gościom BEST WESTERN Hotel Felix***, ale również tym, którzy przybywają do nas z innych części świata. Jedynym wyjątkiem pozostaje deser, po który sięgnęliśmy do naszych zachodnich sąsiadów.

- Wśród naszych gości mamy wielu obcokrajowców, którzy goszczą w Polsce po raz pierwszy. Zazwyczaj, kiedy przychodzą do restauracji proszą o typowo polskie potrawy. Tak jak zwiedzają Warszawę, tak samo chcą poznać smaki naszej narodowej kuchni. Zbliżające się Święta to dobra okazja, by mogli poznać również potrawy, które pojawiają się w Polsce na wigilijnym stole. - powiedział Łukasz.

Wedle tradycji, potraw powinno być dwanaście, jednak z racji tego, że nasza wkładka standardowo ma trzy pozycje, wybraliśmy te najbardziej charakterystyczne. Na naszych gości będzie więc czekał wigilijny czerwony barszcz z uszkami, gotowane pierogi z kapustą i grzybami okraszone chrupiącą cebulką.

Pierwsze wzmianki o barszczu czerwonym goszczącym na polskich stołach datowane są na XVI wiek. Ówcześnie przyrządzana polewka, bo tak dawniej nazywano w Polsce zupy, przygotowywana była na wywarze z kości wołowej ze szpikiem. Taką kość serwowano razem z zupą.

Pierogi na polskich stołach mają wyjątkowo okazałą tradycję. Znane były już w XIII wieku. Prawdopodobnie sprowadzono je do Polski z Dalekiego Wschodu. Warto wspomnieć również o tym, że dawniej pierogi przygotowywane były wyłącznie z okazji świąt. W zależności od święta pierogi wypełniał określony farsz.

Gorący strudel jabłkowo-cynamonowy z lodami waniliowymi to jedyna pozycja w naszej wkładce, którą częściej można spotkać na świątecznych stołach Niemiec lub Austrii. Apfelstrudel ma tam wyjątkowo długą tradycję, znany był już w XVIII wieku.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić Was w imieniu naszego Szefa Kuchni Łukasza Gzowskiego, od 7.XII na przetestowanie naszych wigilijnych smaków.