Powrót

Obok nas: Skaryszak

03
04/15

Zastanawiacie się kto lub co może kryć się pod tą tajemniczą nazwą? Nasz dzisiejszy wpis odpowie Wam na to pytanie.

Na wstępie pragniemy przypomnieć, że nasz cykl "Obok nas" poświęciliśmy miejscom zlokalizowanym blisko (czasem dalej) naszego BEST WESTERN Hotel Felix***. To lokalizacje, które bez wątpienia warto odwiedzić będąc w Warszawie i których często brakuje w przewodnikach dla turystów.

Nasz dzisiejszy bohater jest nobliwy i wyjątkowo utytułowany. Jest jednym z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Pragi i jedną z największych enklaw zieleni w Warszawie. Mowa oczywiście o Parku Skaryszewskim im. Ignacego Jana Paderewskiego. To wyjątkowe miejsce o powierzchni 58 hektarów założono w 1905 roku na terenach pastwiska miejskiego (nazywanego wcześniej Saską Kępą). w 1973 zostało wpisane do rejestru zabytków jako park krajobrazowy. Nazwa parku pochodzi od miasta Skaryszew, które w zamierzchłych czasach położone było w pobliżu "Skaryszaka". W okresie międzywojennym park zyskał patrona w postaci kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego. Jak najłatwiej odnaleźć "Skaryszaka" turyście? Najpewniej po znanym i o wiele młodszym sąsiedzie, którym jest Stadion Narodowy. Ponadto granice parku wyznaczają ulice al. Zieleniecka, al. Waszyngtona oraz Jeziorko Kamionkowskie.

Zdjęcie: Kuba Bożanowski / Foter / CC BY

Obowiązkowo wizytę w parku powinni zaliczyć wielbiciele zieleni i wypoczynku na świeżym powietrzu. Czeka tam na nich ponad 280 gatunków drzew i krzewów, sztuczne jeziorka, rozarium, a nawet sztuczny wodospad. Park Skaryszewski to również wymarzone miejsce dla fanów historii i sztuki. Z pewnością interesująca będzie próba odnalezienia w nim jednej z jedenastu rzeźb i pomników. Wśród nich znajduje się oczywiście popiersie patrona, seria rzeźb z lat dwudziestych oraz Pomnik Polaków, którzy zginęli tragicznie podczas ataku terrorystycznego w Nowym Jorku 11 września 2001 roku.


Zdjęcie: maciejb / Foter / CC BY-NC-SA

Na terenie "Skaryszaka" znajduje się również profesjonalna muszla koncertowa, która w okresie letnim zamienia się w tętniącą życiem scenę wokół której może zgromadzić się nawet dwa i pół tysiąca ludzi. Regularnie odbywa się tam Skaryszewska Biesiada Poetycka (występowali m.in Stanisław Soyka i Grażyna Łobaszewska) oraz koncerty takich gwiazd jak Kayah czy zespół Raz Dwa Trzy.

Park Skaryszewski to również zaplecze sportowe. Największym chyba tego typu obiektem zlokalizowanym na jego terenie jest stadion Drukarza Warszawa. Klub posiada sekcję piłkarską i łuczniczą. Ta ostatnia jest kuźnią olimpijskich talentów z brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Atlancie Iwoną Marcinkiewicz na czele.

Na koniec kilka ciekawostek, które sprawią, że jeszcze chętniej wstąpicie do Parku Skaryszewskiego. W 2009 roku park uzyskał tytuł Najpiękniejszego parku w Polsce i trzecie miejsce w konkursie Najpiękniejszego Parku w Europie. W parku znajduje się kapliczka, która podczas okupacji niemieckiej działała jako skrzynka kontaktowa dla działaczy podziemia. W 2006 roku w parku zamieszkały bobry, ale niestety poczyniły na tyle duże zniszczenia, że 2008 roku przeniesiono je do warszawskiego ZOO.

Z BEST WESTERN Hotel Felix*** dotrzecie do Parku Skaryszewskiego tramwajem lub autobusem. Wystarczy wsiąść na przystanku Wspólna Droga w linię tramwajową 9 lub 24, ewentualnie w autobusową 158 i wysiąść na przystanku Park Skaryszewski. Przejazd zajmie Wam 15 minut!

Polecamy :)!