Powrót

Obok nas: Rurki na "Wiatraku"

19
03/15

Rozpoczynamy nowy cykl na naszym blogu. Mamy nadzieję, że dzięki niemu, odkryjecie dla siebie wiele wartościowych miejsc położonych bliżej (i czasem dalej) BEST WESTERN Hotel Felix.

Na początek mamy dla Was coś naprawdę wyjątkowego. Czy wiecie, że zaledwie 1200 metrów od naszego hotelu, możecie skosztować najlepszych rurek z kremem w Warszawie? To właśnie w pawilonie, tuż przy rondzie Wiatraczna - nazywanym przez Warszawiaków "Wiatrakiem" - mieści się cukiernia "Rurki Gofry R.Przewłocki". Cukiernia to chyba zbyt wiele powiedziane. Miejsce od początku istnienia ma w swojej ofercie rurki, a potem dołożono jeszcze gofry z dodatkami.

(zdj. http://www.facebook.com/RurkiZWiatraka)

Historia tego miejsca jest naprawdę niezwykła. Założycielem manufaktury był Konstanty Pietrzykowski, który już po II wojnie światowej prowadził trzy cukiernie. Niestety ustrój komunistyczny upaństwowił cukiernictwo. W związku z tym, Pan Konstanty mógł wrócić do swojego fachu dopiero w 1956 roku. Wtedy właśnie, w niepozornym pawilonie przy rondzie Wiatraczna rozpoczęła się historia najsłynniejszych warszawskich rurek z bitą śmietaną. Co najciekawsze, dzisiaj cukiernię prowadzą potomkowie cukiernika, ale maszyny pozostały te same. Automat do napełniania rurek ma ponad pół wieku, z kolei maszyny do kręcenia i ubijania ciasta prawie 70 lat.

Spośród najciekawszych anegdot związanych z rurkami z "Wiatraka", jest ta o kliencie, który zjadł 33 rurki. Pewien mężczyzna każdego dnia przed pracą pojawiał się w cukierni i zamawiał 6 sztuk. Pewnego dnia przyszedł z kolegami i założył się z nimi, że jeśli zje 35 rurek bez popicia, zapłacą oni. Jeśli zje mniej, zapłaci on. Niestety, mocy starczyło tylko na 33 rurki. Klient już nigdy później nie pojawił się w cukierni. Zapewne ma dość rurek z kremem do dziś.

Jak dotrzeć do cukierni z BEST WESTERN Hotel Felix? To bardzo proste. Jeśli macie ochotę na spacer:

Jeśli lubicie warszawskie tramwaje:

Wsiadamy w linię 3, 6, 9 lub 24 na przystanku "Wspólna Droga 03" i wysiadamy dwa przystanki dalej, na przystanku "Wiatraczna 05".

Dokładna lokalizacja:
Cukiernia R. Przewłocki
ul. Grochowska 210/212

http://www.facebook.com/RurkiZWiatraka