Powrót

Międzynarodowy Dzień Pizzy

05
02/16

Codziennie sprzedawanych jest jej 13 milionów sztuk. Jest najchętniej zamawianym daniem przez telefon. Już 9 lutego będzie obchodziła swoje urodziny! O czym mowa? O pizzy oczywiście!

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, skąd właściwie wzięła się pizza? Jej historia jest dłuższa niż mogłoby się wydawać. Według przypuszczeń, płaskie chleby posmarowane oliwą i czosnkiem serwowali już starożytni Grecy. Około 500 roku p.n.e. trafiły one do starożytnego Rzymu. Z kolei w XVII wieku, po sprowadzeniu pomidorów do Europy, nieodłącznym elementem pizzy stał się sos pomidorowy.

Najpopularniejszym rodzajem pizzy jest margherita. Nazwę wymyślił piekarz z Neapolu, który w 1889 roku przygotował pierwszy placek, na cześć odwiedzającej miasto królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej. Głównymi składnikami margherity są pomidory, ser mozzarella i bazylia, które układają się w barwy narodowe Włoch.

Międzynarodowy Dzień Pizzy 2
Od czasów pierwszego wytworzonego placka sporo się zmieniło. Powstały dziesiątki, jeśli nie setki wariacji na temat samego ciasta czy stosowanych składników. W 2010 roku, pewna pizzeria z Malty ustanowiła rekord Guinnessa na najdroższą pizzę świata. Przygotowany placek zawierał składniki takie jak białe trufle, płatki 24-karatowego złota i mozzarellę di bufala. Pizza kosztowała 1800 euro i co ciekawe, znalazła kilku nabywców.

W 2009 roku Komisja Europejska zastrzegła nazwę pizzy "neapolitańskiej", która otrzymała certyfikat wyrobu tradycyjnego. Od tego czasu w całej Unii Europejskiej można ją wyrabiać wyłącznie według określonej receptury.

Międzynarodowy Dzień Pizzy 3
W BEST WESTERN Hotel Felix*** również dostrzegliśmy moc pizzy. Nasze placki są jednym z najchętniej zamawianych dań w naszej Restauracji NOVA. Pizzę wytwarzamy z oryginalnej włoskiej mąki, pomidorów Pelati i prawdziwej włoskiej mozzarelli. Z tych niezwykłych składników powstaje placek o średnicy 36 centymetrów. Nasi goście mogą wybrać pizzę margherita, pikantną pepperoni, wiejską lub skomponować własny zestaw. Jeśli będziecie u nas, koniecznie spróbujcie tego niezwykłego przysmaku!