Powrót

Jesienne menu w Restauracji NOVA

01
10/17

To już tradycja, że wraz ze zmianą pory roku, wprowadzamy w naszej restauracji niezwykłe akcenty kulinarne. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy tym razem.

Nasza nowa karta sezonowa to niezwykłe doświadczenie, które powstało w oparciu o naturalne, cejlońskie herbaty marki Dilmah. Szef kuchni Paweł Biskupski przygotował trzy propozycje, z których każda ma w sobie coś wyjątkowego. Połączenie zmysłowych i funkcjonalnych korzyści płynących z herbaty sprawia, że napój ten pod wieloma względami nazwać można prawdziwym darem natury. Choć herbata znana jest przede wszystkim jako aromatyczny napar, w wielu kuchniach świata występuje jako składnik dań.

Na przystawkę proponujemy tatar z matiasa bałtyckiego podwędzany aromatyczną herbatą. Połączenie starannie wyselekcjonowanej ryby z burakiem, maślanką i jabłkiem, gwarantuje niezwykłe doznania smakowe.
Zaostrzający apetyt tatar z matiasa jest doskonałym wstępem dla dania głównego. Szef kuchni proponuje sezonowany w herbacie antrykot wołowy. Danie, które zadowoli nie tylko każdego smakosza, ale również ugasi większy apetyt.
Ukoronowaniem sezonowej karty są smażone lody waniliowe z dodatkiem malinowego sosu Earl grey.

Jeśli nie mieliście do tej pory okazji eksperymentowania z herbatą w kuchni, gorąco zapraszamy do Restauracji Nova!