Powrót

30 milionów piosenek w kieszeni

20
04/15

Dzisiejszy wpis poświęcamy nowym technologiom, które szturmem zdobyły rynek muzyczny.

Czy doświadczyliście kiedykolwiek podobnej sytuacji? Jedziecie z miasta do miasta, na trasie jest korek albo pociąg uległ awarii. Na szczęście macie ze sobą sprzęt grający. Sięgacie do schowka lub plecaka po kolejny ulubiony album i okazuje się, że go tam nie ma. Przez kolejne godziny jesteście skazani na jedną i tą samą płytę. Tak było jeszcze kilkanaście lat temu.

Sytuacja uległa diametralnej zmianie po rozpowszechnieniu formatu MP3 opracowanego przez Fraunhofer Institute. To dzięki niemu oraz przenośnym odtwarzaczom tego formatu nastąpił boom. Całą ścianę płyt można było zapisać w jednym małym pudełku. Ograniczała nas tylko pojemność dysku lub karty pamięci. Można powiedzieć, że sukces MP3 trwa do dzisiaj. Formuła klasycznych odtwarzaczy MP3 nie jest jednak idealna. Bez dostępu do internetu, w podróży, nie jesteśmy w stanie pobrać nowości, lub płyty o której właśnie przeczytaliśmy w gazecie.

                                  Zdjęcie: no lurvin here. / Source / CC BY

I tutaj właśnie wkracza najnowsza generacja. Internetowe serwisy muzyczne udostępniające streaming audio. Czy mówią Wam coś nazwy takie jak Spotify, WiMP lub Deezer? To nic innego jak olbrzymie szafy grające, udostępniające odpłatnie kilkadziesiąt milionów utworów. Od wielkich gwiazd, po artystów niszowych. Jak działa taki serwis? To bardzo proste. Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do baru (rejestrujemy się w serwisie), wrzucamy monetę (opłacamy abonament) i wybieramy dowolny utwór. Prawda, że proste? A to tylko podstawowa możliwość.

Wszystkie z powyższych serwisów oferują również szereg udogodnień. Najważniejszym z nich jest dostęp niemal na każdej platformie. Nie ważne czy używacie laptopa, smartfona z Androidem czy urządzenia Apple'a. Większość serwisów jest przygotowana na pracę z każdym z tych urządzeń. Co najważniejsze, istnieje możliwość pobrania utworów na urządzenia mobilne do trybu offline. Dzięki temu nie poniesiemy dodatkowych opłat za transfer komórkowy.

Czemu o tym piszemy? Już w czerwcu 2015 w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Orange Warsaw Festival. Na czas trwania festiwalu, w BEST WESTERN Hotel Felix***, pilotażowo wprowadziliśmy specjalną ofertę "Pozostań w rytmie" , w ramach której, każdy kto dokonał i opłacił rezerwację, otrzyma od nas miesiąc abonamentu w Spotify Premium gratis. Oferta obowiązuje w terminie 12-15.06.2015 r. Więcej informacji i rezerwacja. Zapraszamy!